Гідрокінезотерапія – це засіб фізичної реабілітації, який полягає у виконанні  фізичної терапії у водному середовищі. Особливістю гідрокінезотерапії  в санаторії “Одеса” є поєднання виконання фізичних вправ в умовах антигравітаційного середовища, гідростатичного тиску та  температурного фактора води з лікувальною метою.

У першу чергу використовується механічна дія води, її виштовхувальна підйомна сила. Завдяки цій властивості зменшується маса тіла людини у водному середовищі (при масі у 80 кг людина буде важити 8 кг). Це значно полегшує виконання вправ і дає змогу при мінімальному м’язовому зусиллі виконувати активні рухи, збільшити їх амплітуду, відновити локомоторну функцію, що була неможливою чи виконувалася з великим зусиллям у звичайних умовах.  Неодноразові дослідження  гідрокінезотерапії доводять, що  у пацієнтів, які займались цією процедурою, підвищився рівень функціональних можливостей: самообслуговування та мобільність.

Одночасно благотворно впливає і температурний чинник. Тепла вода поліпшує лімфообіг, сприяє розслабленню м’язів, зменшує рефлекторну збудженість, покращує еластичність м’язів, знижує больові відчуття. Це позитивно впливає на виконання фізичних вправ. Проте, для відновлення нормального тонусу і сили м’язів фізичні вправи виконують у прохолодній воді. Це одночасно загартовує організм. 

Разом з тим у воді можна збільшити навантаження на м’язову систему за рахунок подолання її опірності. Гідростатичний тиск водного середовища позитивно впливає на дихальну і серцево-судинну системи. При зануренні пацієнта у воду до шиї збільшується тиск на грудну клітку і черевну порожнину. При виконанні вдиху дихальні м’язи людини змушені долати опір води, а якщо і видих робити у воду, то дихальні м’язи повинні переборювати опір води і у цій фазі дихання. Така дихальна гімнастика тренує і зміцнює дихальну мускулатуру, покращує легеневу вентиляцію і газообмін, кисневотранспортну функцію серцево-судинної системи. Компресія поверхневих судин і скорочення м’язів, прискорюють приплив венозної крові до серця, стимулюють його діяльність і гемодинаміку в цілому, полегшують лімфообіг.

Гідрокінезотерапія позитивно впливає і на нервову систему.  Вона підвищує психоемоційний тонус, покращує самопочуття і дарує людині впевненість у цілковите одужання.  Також  спостерігається зниження показників психоемоційних розладів з рівня клінічно виражених симптомів до субклінічно виражених симптомів тривоги та депресії. 

Показання до застосування гідрокінезотерапії:

 • травми і захворювання нервової системи;
 • захворювання опорно-рухового апарату та їх наслідки (парези і паралічі, корінцеві больові синдроми, атрофія м’язів, неврози, контрактури, спайкова хвороба, стягуючі рубці й інші);
 • порушення постави, астенічні стани, слабкість фізичного розвитку;
 • гіпокінезія;
 • захворювання дихальної і серцево-судинної систем;
 • хвороби органів травлення і порушення обміну речовин;
 • опущення внутрішніх органів.

Протипоказання до застосування гідрокінезотерапії:

 • гострі і хронічні захворювання шкіри, вух, очей;
 • відкриті рани, виразки;
 • нетримання сечі та калу;
 • епілепсія і захворювання периферичної нервової і серцево-судинної систем у фазі загострення;
 • венеричні хвороби.

Реабілітація хворих з проблемами опорно-рухового апарату і воїнів АТО у санаторії “Одеса” СБУ включає у себе дану процедуру. Басейн у санаторії  якнайкраще підходить для гідрокінезотерапії, адже він  оснащений спеціальними пристроями очищення, знезараження та підігріву води. Персонал у санаторії “Одеса” СБУ дуже привітний. Фізичний терапевт під час гідрокінезотерапії чітко пояснює та демонструє вправи, способи входу та виходу у  басейн, стилі плавання, а головне, постійно підтримує зоровий контакт з пацієнтом, слідкує за його самопочуттям протягом всього заняття. Терапевт  надає пацієнту інформацію про хід та  результати занять, дає завдання для самостійного вирішення.

Курс лікування гідрокінезотерапевтичними методами складається, в середньому, з 10 – 14 процедур.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

nineteen − 8 =