Консультація

Гідрокінезотерапія в санаторії Одеса СБУ

Гідрокінезотерапія – це засіб фізичної реабілітації, який полягає у виконанні фізичної терапії у водному середовищі. Особливістю гідрокінезотерапії в санаторії “Одеса” є поєднання виконання фізичних вправ в умовах антигравітаційного середовища, гідростатичного тиску і температурного чинника води з лікувальною метою.

В першу чергу використовується механічний вплив води, її виштовхуюча підйомна сила. Завдяки цій властивості зменшується маса тіла людини у водному середовищі (при масі в 80 кг людина буде важити 8 кг). Це значно полегшує виконання вправ і дозволяє при мінімальному м’язовому зусиллі виконувати активні рухи, збільшити їх амплітуду, відновити локомоторну функцію, яка була неможливою або важко виконувалась в звичайних умовах. Неодноразові дослідження гідрокінезотерапії доводять, що у пацієнтів, які займалися цією процедурою, підвищився рівень функціональних можливостей: самообслуговування і мобільність.

Одночасно благотворно впливає і температурний фактор. Тепла вода покращує лімфообіг, сприяє розслабленню м’язів, зменшує рефлекторну збудливість, покращує еластичність м’язів, знижує больові відчуття. Це позитивно впливає на виконання фізичних вправ. Однак, для відновлення нормального тонусу і сили м’язів, фізичні вправи виконують в прохолодній воді. Це одночасно загартовує організм.

Разом з тим у воді можна збільшити навантаження на м’язову систему за рахунок подолання її опірності. Гідростатичний тиск водного середовища позитивно впливає на дихальну і серцево-судинну системи. При зануренні пацієнта у воду до шиї збільшується тиск на грудну клітку і черевну порожнину. При виконанні вдиху дихальні м’язи людини змушені долати опір води, а якщо і видих робити у воді, то дихальні м’язи повинні долати опір води і в цій фазі дихання. Така дихальна гімнастика тренує і зміцнює дихальну мускулатуру, покращує легеневу вентиляцію і газообмін, кисневотранспортну функцію серцево-судинної системи. Компресія поверхневих судин і скорочення м’язів прискорюють приплив венозної крові до серця, стимулюють його діяльність і гемодинаміку в цілому, полегшують лімфообіг.

Гідрокінезотерапія позитивно впливає і на нервову систему. Вона підвищує психоемоційний тонус, покращує самопочуття і дарує людині впевненість в повне одужання. Також спостерігається зниження показників психоемоційних розладів з рівня клінічно виражених симптомів до субклінічно виражених симптомів тривоги і депресії.

Показання до застосування гідрокінезотерапії:

 • травми і захворювання нервової системи;
 • захворювання опорно-рухового апарату і їх наслідки (парези і паралічі, корінцеві больові синдроми, атрофія м’язів, неврози, контрактури, спайкова хвороба, що стягують рубці та інші);
 • порушення постави, астенічні стани, слабкість фізичного розвитку;
 • гіпокінезія;
 • захворювання дихальної і серцево-судинної систем;
 • хвороби органів травлення і порушення обміну речовин;
 • опущення внутрішніх органів.

Протипоказання до застосування гідрокінезотерапії:

 • гострі і хронічні захворювання шкіри, вух, очей;
 • відкриті рани, виразки;
 • нетримання сечі і калу;
 • епілепсія і захворювання периферичної нервової і серцево-судинної систем у фазі загострення;
 • венеричні хвороби.

Реабілітація хворих з проблемами опорно-рухового апарату і воїнів АТО в санаторії “Одеса” СБУ включає в себе цю процедуру. Басейн в санаторії найкраще підходить для гідрокінезотерапії, адже він оснащений спеціальними пристроями очищення, знезараження і підігріву води. Персонал в санаторії “Одеса” СБУ дуже привітний. Фізіотерапевт під час гідрокінезотерапії чітко пояснює і демонструє вправи, способи входу і виходу в басейн, стилі плавання, а головне, постійно підтримує зоровий контакт з пацієнтом, стежить за його самопочуттям протягом усього заняття. Терапевт надає пацієнтові інформацію про хід та результати занять, дає завдання для самостійного рішення.

Курс лікування Гідрокінезотерапевтичні методами полягає в середньому з 10 – 14 процедур.