Консультація

Кріотерапія в санаторії “Гірська Тиса”

Кріотерапія – це лікування дозованим холодом, що має оздоровчий вплив на організм.

Холод активізує захисні властивості організму (імунітет), діяльність ендокринної та нейрогуморальної систем, забезпечує стійкість до психічних і фізичних перевантажень, покращує самопочуття і підвищує працездатність. Ці властивості дозволяють застосовувати кріотерапію в лікуванні багатьох захворювань. Дана процедура є в санаторії “Гірська Тиса”.

Стародавні медики були добре обізнані про здатність холоду знімати біль і запалення, знижувати температуру тіла, посилювати імунну систему. І Гіппократ, і Гален, і Цельс, і Авіценна широко використовували охолодження для зцілення, і перш за все захворювань опорно-рухового апарату. І на Русі, як відомо, давним-давно було прийнято після гарячої лазні занурюватися в крижану купіль або розтиратися снігом. У Європі до цієї традиції довгий час ставилися як до дивацтва.

Себастьян Кнейп описував, як, будучи хворим на запалення легенів, він, змучений сильним жаром, стрибнув у крижану воду Дунаю, після чого дуже швидко пішов на поправку. Екстремальний досвід вченого поклав початок цілому напрямку в медицині. Саме він ввів в офіційну медицину поняття «кріотерапія».

У книгах Себастьяна Кнейпа ходіння босоніж по мокрій траві, вологому камінню, по свіжому снігу названо «найприроднішим і простим засобом загартовування», особливо для «людей з холодними ногами, гортанними катарами, які страждають головними болями». Методики Кнейпа стали першими правилами холодової терапії, вони не втратили своєї актуальності і сьогодні. Досить нагадати, що після операцій, пологів, при гарячкових станах або при травмах завжди призначається компрес з льодом.

Однак купання у крижаному Дунаї, обливання холодною водою і навіть ходіння по мокрій траві підходить тільки здоровому і міцному організму. Тому в медичній практиці кріотерапія стала широко застосовуватися тільки в 20 столітті з винаходом різного роду технологій і створення нових хладогентів, як альтернативи льоду і воді. В середині минулого століття фахівці клінічної медицини і вчені ставили серйозні експерименти з різними носіями холоду: зрідженими газами, вуглекислим снігом. Найпопулярнішим засобом став рідкий азот, температура кипіння якого становить -196 ° С.

Механізм короткочасного впливу холоду на організм полягає в тому, що відбувається первинний спазм (зменшення просвіту) дрібних артерій, який після закінчення дії холодом змінюється вираженим їх розширенням. Прилив крові до розширених дрібних артерій триває від однієї до трьох годин, в результаті чого відбувається посилене теплоутворення і поліпшення харчування тканин, як шкіри, так і внутрішніх органів, стимулювання роботи серця і судин, полегшення венозного відтоку. Кріотерапія допомагає в лікуванні захворювань і травм опорно-рухового апарату, хребта, запальних і обмінних захворювань суглобів, ендокринних (в тому числі ожиріння) і шкірних захворювань. Крім того, її застосовують і для лікування косметичних проблем, наприклад, целюліту: завдяки притоку крові розправляються нерівності на шкірі, а завдяки посиленому теплообміну відбувається втрата зайвої ваги.

При цьому, на відміну від моржування і обливання водою сеанс кріотерапії в санаторії “Гірська Тиса” абсолютно безпечний. Процедура не навантажує систему терморегуляції людини, не робить такого високого стресового ефекту, не викликає значного викиду адреналіну, підвищення артеріального тиску і частоти серцевих скорочень. Завдяки цьому процедури можна приймати без спеціальної підготовки, вікових обмежень і навіть при схильності до простудних захворювань. Цікаво, що екстремальний холод практично не відчувається, оскільки немає потоку повітря, а саме повітря сухе. До того ж відбувається блокування холодових рецепторів, і температура не сприймається реально. Більш того, після третьої, максимум п’ятої процедури ви почнете відчувати надзвичайний комфорт. Лікувальний ефект тримається від трьох місяців до двох років!

Протипоказання до загальної кріотерапії:

 • Загальний важкий стан пацієнта;
 • Декопенсація хронічних серцево-судинних захворювань;
 • Інфаркт міокарда і період реабілітації;
 • Інсульт та період реабілітації;
 • Гіпертонічна хвороба III ступеня;
 • Серцева недостатність II ступеня;
 • Прогностично несприятливі порушення серцевого ритму і провідності;
 • Активний туберкульоз легенів;
 • Лихоманка;
 • Синдром Рейно;
 • Злоякісні пухлини;
 • Геморагічні діатези;
 • Істеричний невроз;
 • Індивідуальна непереносимість холоду.

Кріотерапія – це сучасний лікувальний метод з глибокими традиціями. Великий інтерес, який до нього проявляють фахівці провідних науково-медичних установ, змушує сподіватися на те, що найближчим часом кріотерапія увійде до реєстру найпопулярніших методів лікування.